O tych waznych kwestiach musisz pamietac na szkoleniu pierwszej pomocy we Wroclawiu

BHP pierwsza pomoc – czego nie wolno robić?

Prawidłowo przeprowadzona pierwsza pomoc może uratować czyjeś życie. Nic dziwnego, że obecnie wzrasta nacisk na edukację w tym zakresie. Zapamiętanie kilku prostych zasad oraz opanowanie podstawowych czynności może diametralnie zmienić Twoje życie. Coraz częściej widzimy, że personel medyczny (i nie tylko) podkreśla, dlaczego pierwsza pomoc jest ważna i faktycznie – wzrasta ogólna świadomość w tym temacie. Dziś chcielibyśmy przypomnieć o kliku zasadach o których należy bezwzględnie pamiętać, mianowicie – czego nie powinieneś nigdy robić, udzielając komuś pierwszej pomocy.

Czy pierwsza pomoc jest obowiązkowa?

Tak! Musisz mieć na uwadze, że za nieudzielenie pierwszej pomocy przewidziane są sankcje! Twoim obowiązkiem jest wezwać odpowiednie służby, a następnie spróbować udzielić jakiejkolwiek pomocy do czasu, aż przybędą. Pod żadnym pozorem nie wolno Ci zostawić poszkodowanego samego! Często o przeżyciu drugiej osoby decydują minuty i najmniejsze rzeczy, musisz więc postarać się zrobić wszystko co z Twojej mocy, aby jej pomóc.

Wyjątkiem od tej reguły, jest sytuacja, kiedy pomoc drugiej osobie stawia nas w położeniu, gdzie ryzykujemy swoje własne życie. Wówczas mamy obowiązek zaangażować odpowiednie służby oraz poinformować inne osoby o sytuacji, jednak nie powinniśmy ryzykować własnego życia lub narażać się na doznanie obrażeń.

Pierwsza pomoc przy urazach kości i stawów lub wypadków

Mając do czynienia z poszkodowanym w wypadku musimy chłodno ocenić sytuację w której się znajduje. Jeżeli mamy jakiekolwiek podejrzenia, że poszkodowany mógł doznać urazu kręgosłupa, zabronione jest przenoszenie jej lub zmienianie jej pozycji. Taka sama sytuacja ma miejsce, kiedy podejrzewamy urazy lub złamania – nie powinniśmy wówczas zmieniać położenia rannego aż do przyjazdu wyspecjalizowanych służb.

Oczywiście, również od tej zasady są wyjątki. Możliwe jest przeniesienie rannej osoby, nawet jeżeli podejrzewamy  urazy, jeżeli miejsce w którym przebywa jest potencjalnie niebezpieczne – np. istnieje ryzyko wybuchu. Oczywiście wówczas musimy robić to jak najostrożniej, mając z tyłu głowy, że osoba może być dużo bardziej poszkodowana, niż jest to widoczne na pierwszy rzut oka.

Jak usuwać ciało obce z ran?

Wcale! Nigdy nie powinno się samodzielnie usuwać ciała obcego z rany poszkodowanego! Niezależnie od tego czy jest to szkło czy może metal, nigdy nie wiemy jakie tkanki lub organy zostały uszkodzone w momencie przebicia ciała. Usunięcie ciała obcego może po pierwsze, bardziej uszkodzić tkanki, po drugie uszkodzić nieodwracalnie organy, a po trzecie spowodować krwotok, którego możemy nie zatamować. Miejsce rany powinniśmy zabezpieczyć gazą do czasu przyjazdu karetki.

Nie stosuj żadnych leków na własną rękę!

Pamiętaj, że brak wiedzy o przeszłości medycznej pacjenta lub specyfice danych leków i podanie ich, może narazić życie lub zdrowie poszkodowanego! Pierwsza pomoc polega głównie na podtrzymaniu czynności życiowych do czasu przyjazdu wyspecjalizowanych służb, nie na samodzielnym leczeniu! W przypadku oparzeń zabronione jej smarowanie powierzchni ran jakąkolwiek substancją, gdyż ze względu na ich specyfikę, są to bardzo wymagające rany! Nie powinniśmy stosować jakichkolwiek leków ponieważ ciężko nam stwierdzić będąc świadkiem wypadku, czy osoba nie jest np. uczulona na którąkolwiek substancję lub czy nie utrudni to później udzielania pomocy. Wyjątkiem tej reguły są sytuacje, kiedy specyfika choroby wymaga podania określonej substancji np. w przypadku chorych na cukrzycę, kiedy poszkodowany ma przy sobie insulinę, jednak nie powinniśmy nadużywać tej zasady.

Wiedza vs mity

Warto również co jakiś czas przypominać sobie zasady udzielania pierwszej pomocy w poszczególnych sytuacjach oraz dokształcać się bazując na aktualnej, naukowej wiedzy. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy wierzyć w panujące mity, jak np. ten o wysysaniu jadu węża lub odchylaniu głowy do tyłu podczas krwotoku z nosa.